پلی اتیلن ترفتلات (PET) پت

پلی اتیلن ترفتلات (PET) پت

پلی اتیلن ترفتلات (pet) : مقاومت بالا در برابر شکستگی و دما و نفوذ گازها دارد ، وزن کم و ارزان تر از شیشه و فلز است. روش تولید پلی اتیلن ترفتلات (pet) : با واکنش دو عاملی اسید و الکل در برابر یک کاتالیست فلزی تولید میشود . وقتی مرحله ی پلیمریزاسیون کلید میخورد واکنش تغلیظ صورت میگیرد و مولکول ها واکنش نشان میدهند و آب آزاد میشود و در واکنش بعدی پلیمریزاسیون تبدیل به جامد میشود . در تولید (pet) مواد واسطه ای وجود دارند ، عبارت اند از : ترفتالیک اسید خالص و اتیلن گلیکول (که از مشتقات نفت هستند) . زمانی که این مواد واسطه ای حرارت میبینند ابتدا (منومر)  تولید میشود که با پلیمر های با وزن ملکولی پایین مخلوط میشود که الیگومر نام دارند . و بعد از این مرحله مخلوط واکنش نشان میدهد و پلی اتیلن گلایکول مازاد به صورت تقطیری خارج میشود و توسط آب خنک میشود و به شکل شیشه و بی فرم در می آید . (گاهی pet بر مبنای متیل استراز از “فتالیک اسید” نیز تولید میشود . ) pet با وزن مولکولی بالا در مرحله پلیمریزاسیون به صورت جامد در دمای پایین تولید میشود که این روش باعث از بین رفتن تمام ناخالصی های فرار  میشود ، گلیکول آزاد و آب میشود .

در تهیه pet  با وزن مولکولی بالا باید خصوصیات مکانیکی ، سختی و مقاومت خزشی را ایجاد کرد تا انعطاف کافی در برابر شکستن داشته باشد .

خالص سازی پلیمر تشکیل شده کار سختی است ، پس رمز دستیابی به کیفیت بالای پلیمر ؛ مواد اولیه است . اتیلن گلیکول به راحتی توسط تقطیر خلاء و اسید توسط تکرار بلورینگی از حلال ، خالص سازی میشود . چنین موادی با خلوص و وزن بالا برای بسته بندی کاربردی مواد غذایی لازم است .

کاربردها و خواص pet : امروزه عمدتاً از ترکیب اتیلن گلیکول با اسید ترفتالیک با کمک گرما  کاتالیزوری پدید می آید که  پلیمری خطی و مقاوم در برابر حلال ها است .

  • خواص فیزیکی و شیمیایی ویژه pet : استحکام بالای مکانیکی ، استحکام اتصالات ، فشافیت ، وزت سبک ، بیخطر بودن از نظر سمیّت و نفوذ پذیری در برابر co2  سبب شده به طور گسترده ای در ساخت فیلم های عکاسی ، بطری های آشامیدنی ، الیاف بکار رود . همچنین در تهیه الیاف پیوسته BCF و نخ صنعتی و POY ،  STAPLE  ، منسوجات و پوشاک کاربرد دارد . چون pet در مزه و پایداری اثر ندارد و پایداری بالایی در برابر گرما دارد ، به عنوان بسته بندی مواد غذایی استفاده میشود .

مزایای pet : در بطری به راحتی باز میشود ، سبک است ، ارزان است ، به مدت دو سال در زیر خاک حدود ۳۰% تخریب میشود ، بازیافت پذیر است ، چگالی کمی دارد و از دسته ضایعات کم وزن است .

کاتالیست : ماده ای که سرعت واکنش شیمیایی را از طریق کاهش انرژی فعال سازی افزایش میدهد، بدون اینکه خود در آن شرکتی داشته باشد .

پلیمریزاسیون (بسپارش) : یک واکنش شیمیایی است که در آن مولکولهای کوچک و ساده با یکدیگر پیوند برقرار میکنند و مولکولی بزرگ با وزنی چندین برابر به وجود می آورند .

ترفتالیک اسید با فرمول شیمیایی C۸H۶O۴ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۱۶۶٫۱۳ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پود یا بلورهای سفید است .

اتیلن گلیکول (نام IUPAC: اتان-۱٬۲-دیول) یک ترکیب ارگانیک با فرمول ۲ (CH2OH) است. اساسا به دو منظور مورد استفاده قرار میگیرد.

 الیگومر : مهمترین خصوصیت زنجیره پلیمری این است که پیوند شیمیایی محکم و در جهت زنجیره باشد .

پاسخ دادن

منو
عارف صنعت