دستگاه پر کن مایعات غلیظ

دستگاه پر کن مایعات غلیظ

دستگاه پر کن مایعات غلیظ : برای انتقال مایعات غذایی مانند : خامه های شیرینی ، کِرِم کنجد ، شکلات صبحانه ، شیره ی خرما ، پرکن عسل ، روغن های خوراکی و آب معدنی و علاوه بر اینها مایعات شیمیایی را به ظروف و بطری های مورد استفاده انتقال میدهد ، استفاده از ماشین آلات پرکن علاوه بر بالا بردن سرعت و دقت ، کمک بسیار زیادی در بهداشت و افزایش تیراژ تولید محصولات میکند.

مایعاتی که گرانروی یا ویسکوزیته ی زیادی دارند از جمله مایعات غلیظ هستند . برخی مایعات غلیظ :

روغن های شیمیایی با غلظت بالا ، گریس ، مواد دارویی (شربت) ، عسل ، شیره ی خرما ، برخی مرباها .

  • حساسیت بالا در حجم و مقدار مایعات بالاست ، به همین دلیل موفقترین روش برای پرکردن این مایعات غلیظ ، روش مکانیزم سیلندر پیستونی است .

سه روش مکانیزم اصلی برای پرکردن مایعات وجود دارد :

  1. پر کردن پمپی : مزیتی که این مدل دارد ، چون به شکل تزریقی مایع را وارد بطری میکند ، مناسب مایعاتی که چسبندگی بالایی دارند است . مثلا :گریس ، روغن موتور و … . اما یکی از معیب بزرگ و فاحش این مدل پرکن پایین بودن دقت دستکاه است .  
  2.  پرکن ثقلی : این روش اصولا برای مایعات رقیق کاربرد دارد ، مثل پرکن عرقیات و انواع شوینده ها . بیشترین مزیت این روش قیمت آن است که به طبع مقرون بصرفه تر است. البته هزینه ساخت و فروش بستگی به وزن مایع مورد استفاده تولید کننده و جاذبه ی مکانیزم پر شدن آن مایع دارد . مثلا پرکن دوغ نمونه پرمصرف است که از روش ثقلی پر میشود . روش ثقلی جزو روشهاییست که در پرکن مایعات رقیق استفاده میشود .
  3. پرکن سیلندری پیستونی : بادقت ترین روش پرکن سیلندری پیستونی است . این روش درصد بالایی از پرکن های مایعات غلیظ مثل : ماست ، عسل ، شیره ی خرما ، مایع ظرف شویی و…. است و از بهترین نمونه های پرکن سیلندری پیستونی هستند . بعلاوه اینکه دقت بالایی هم دارد و البته برای مایعات غلیظ راهی ساده و راحت است برای پرکردن . لازم بذکر است در این روش از ماشین آلات اتوماتیک استفاده میشود که تولید کننده حجم مشخصی به سیستم کامپیوتری دستگاه اتوماتیک خود میدهد و تنظیم میشود و دستگاه شروع بکار میکند .
منو
عارف صنعت