خواص پلی اتیلن

خواص پلی اتیلن

خواص

خواص پلی اتیلن را می توان به خواص مکانیکی، شیمیایی، الکتریکی، نوری و حرارتی تقسیم کرد.

خواص مکانیکی پلی اتیلن

پلی اتیلن از قدرت کم، سختی  برخوردار است، اما دارای قابلیت انعطاف پذیری و ضربه و همچنین اصطحکاک کمی دارد.

خواص حرارتی

کاربرد پلی اتیلن با نقطه ذوب نسبتا کم آن محدود شده است. برای ذرات معمولی پلی اتیلن متوسط ​​و چگالی بالا، نقطه ذوب معمولا در محدوده ۱۲۰ تا ۱۸۰ درجه سانتیگراد (۲۴۸ تا ۳۵۶ درجه فارنهایت) است. نقطه ذوب برای متوسط، پلی اتیلن با چگالی کم به طور معمول ۱۰۵ تا ۱۱۵ درجه سانتی گراد (۲۲۱ تا ۲۳۹ درجه فارنهایت) است. این درجه حرارت به نوع پلی اتیلن بستگی دارد و متفاوت است.

خواص شیمیایی

پلی اتیلن حاوی هیدروکربنهای غیرپالر، اشباع، مولکولی با وزن زیاد است. بنابراین رفتار شیمیایی آن مشابه پارافین است. ماکرومولکول های فردی به طور کوانتومی ارتباطی ندارند. به علت ساختار مولکولی متقارن، آنها تمایل به کریستال شدن دارند؛ پلی اتیلن کلاً تقریبا بلوری است. بلورین بودن ، بیشتر باعث افزایش تراکم و ثبات مکانیکی و شیمیایی می شود.

بیشترین درجه LDPE، MDPE و HDPE دارای مقاومت شیمیایی عالی هستند، به این معنی که آنها توسط اسیدهای قوی یا پایه های قوی مورد حمله قرار نمی گیرند و به اکسیدان های ملایم و عوامل کاهش دهنده مقاوم هستند. نمونه های بلوری در دمای اتاق حل نمی شوند. پلی اتیلن (به غیر از پلی اتیلن متقاطع) معمولا می تواند در دماهای بالا در هیدروکربن های معطر مانند تولوئن یا زایلن یا در حلال های کلر مانند ترشلوئوراتان یا ترایکلروبنزل حل شود.

 پلی اتیلن تقریبا بدون آب جذب می کند. نفوذپذیری بخار گاز و آب (تنها گازهای قطبی) کمتر از اکثر پلاستیکهاست؛ اکسیژن، دی اکسید کربن و طعم دهنده ها از طرف دیگر می تواند آن را به آسانی منتقل کند.

هنگامی که در معرض نور خورشید، PET را می توان تبدیل به شکننده کرد، معمولا کربن سیاه به عنوان یک تثبیت کننده UV استفاده می شود.

پلی اتیلن به آرامی با یک شعله آبی دارای نوک زرد می سوزد و بوی پارافین که شبیه به شعله شمع است می دهد. مواد بر روی حذف منبع شعله همچنان سوزانده می شوند و قطره تولید میکنند.

 پلی اتیلن را نمی توان با استفاده از چسب بدون پیش تصفیه، چاپ کرد. جوش های پلاستیکی به راحتی می توان با جوش پلاستیکی به دست آورد.

 خواص الکتریکی پلی اتیلن

پلی اتیلن یک عایق الکتریکی خوب است. این مقاومت، مقاومت درختان برقی خوب را ارائه می دهد؛ با این حال، آن به راحتی الکترواستاتیکی شارژ می شود (که می تواند با اضافه کردن گرافیت، مواد کربن سیاه و یا آنتی استاتیک کاهش می یابد. )

خواص نوری

بسته به تاریخ حرارتی و ضخامت پلی اتیلن دارد، پلی اتیلن می تواند بین تقریبا روشن (شفاف)، پروانه ی سیاه   (شفاف) یا مات باشد.. LDPE در نتیجه دارای بزرگترین، LLDPE کمی کمتر و HDPE حداقل شفافیت. شفافیت توسط کریستالیت ها کاهش می یابد، اگر آنها بزرگتر از طول موج نور باشند  قابل مشاهده است

منو
عارف صنعت