بطری پت قابل بازیافت pet

بطری پت قابل بازیافت pet

PET به عنوان مواد خام برای ساخت مواد بسته بندی مانند بطری و ظروف برای بسته بندی طیف گسترده ای از محصولات غذایی و سایر کالاهای مصرفی مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه هایی از جمله نوشیدنی های غیر الکلی، نوشیدنی های الکلی، مواد شوینده، لوازم آرایشی، محصولات دارویی و روغن های خوراکی است. پت یکی از رایج ترین پلاستیک های مصرفی است که مورد استفاده قرار می گیرد. پلی اتیلن ترفتالات می تواند به عنوان مواد اصلی در ساخت کاغذ مقاوم در برابر آب استفاده شود.

زباله های پس از مصرف

بسته بندی PET خالی توسط مصرف کننده پس از استفاده پس می شود و پسماندآن  PET می شود. در صنعت بازیافت، این به عنوان “PET پس از مصرف کننده” نامیده می شود. بسیاری از دولت های محلی و دفاتر جمع آوری زباله به طور جداگانه سایر ضایعات خانگی را جمع آوری میکنند . علاوه بر این در برخی از کشورها قوانین مربوط به سپرده های کانتینری وجود دارد که همچنین برای بطری های PET اعمال می شود. 

بحث برانگیز است که آیا صادرات منابع توزیع شده که به صنعت بازیافت داخلی  خسارت میزند قابل قبول است یا خیر. در ژاپن، فشار بازار در خارج از کشور منجر به کاهش چشمگیر هزینه در بازار داخلی شد. هزینه پلاستیک غیر از بطری های PET باقی مانده است.

مرتب سازی
هنگامی که بطری های PET به یک مرکز بازخرید مجاز بازگردانده می شوند یا به فروشنده اصلی در برخی از حوزه های قضایی، این سپرده تا حدی یا به طور کامل به بازپرداخت تأمین می شود. در هر دو مورد، PET جمع آوری شده پس از مصرف، به مراکز بازیافتی موسوم به MRF منتقل می شود که از مواد دیگر مانند فلز، مواد ساخته شده از دیگر پلاستیک های سخت مانند PVC، HDPE، پلی پروپیلن، پلاستیک های قابل انعطاف مانند آنهایی که برای کیسه های (به طور کلی پلی اتیلن کم چگال) استفاده می شوند، کارتن نوشیدنی، شیشه و هر چیز دیگری که از PET ساخته نشده است.

PET پس از مصرف مصرف کننده اغلب به دسته های مختلف رنگی تقسیم می شود: PET پلاستیکی شفاف یا بدون رنگ، PET رنگ آبی و سبز رنگ، و باقی مانده به یک کسر رنگ مخلوط. ظهور رنگ های جدید بیشتر فرایند مرتب سازی برای صنعت بازیافت را پیچیده می کند.

پردازش برای فروش
زباله های PET دسته بندی شده پس از مصرف مواد خرد شده، تحت فشار قرار می گیرند و برای فروش به شرکت های بازیافتی عرضه می شوند. PET رنگ پس زمینه مصرف کننده بدون رنگ / آبی، قیمت های بالاتر فروش را نسبت به کسر های آبی و سبز تیره تر جذب می کند. کسر رنگ مخلوط کمترین ارزش را دارد .

درمان بیشتر
فرایند درمان بیشتر شامل خرد کردن، شستشو، جداسازی و خشک شدن است. شرکت های بازیافت بیشتر از PET پس از مصرف مواد مخدر استفاده می کنند که مواد را به قطعات کوچک تقسیم می کنند. این قطعات هنوز حاوی باقی مانده از محتوای اصلی، برچسب های کاغذ کوچک شده و کلاه پلاستیکی هستند. اینها توسط گرانولاسیون پلاستیک حذف می شوند و منجر به پراکسید های PET یا “PET Flakes” می شود. پوسته های PET به عنوان مواد اولیه برای طیف وسیعی از محصولات که  بصورت  پلی استر ساخته می شوند استفاده می شود. نمونه هایی از جمله الیاف پلی استر (یک ماده پایه برای تولید لباس، بالش، فرش و غیره)، ورق های پلی استر، تسمه یا بطری های PET.

منو
عارف صنعت